Такий простий і складний манометр

Манометр являє собою прилад, за допомогою якого вимірюється тиск. Офіційно прийнято вважати, що він був винайдений в 1643 році італійськими вченими Торичелли і Вівіані. Однак, насправді, перший манометр був представлений ще знаменитим художником і вченим Леонардо да Вінчі, що жив в 15-16 століттях. Просто визнали його винахід тільки в 19 столітті, тому офіційно «батьками» манометра вважаються Торичелли і Вівіані.

Перший манометр, визнаний офіційно, був ртутним. Згодом німецькі та французькі вчені винайшли рідинні варіанти. Принцип роботи манометра простий. Найчастіше він має форму U-подібної труби, всередині якої знаходиться ртуть, вода або інша рідина. З одного боку, трубка відкрита, з іншого - опущена в рідину, що знаходиться під тиском. Із зовнішнього боку розташована градуйована шкала, по якій і визначається тиск.

Існує кілька класифікацій манометрів, однак головна заснована на принципах роботи приладу. Вибір необхідного манометра заснований на можливості принципового використання в тих чи інших умовах, особливостях технологічного процесу, сфери застосування.

Найпростішими з влаштування є рідинні прилади. Якщо говорити простою мовою, це скляна трубка U-подібної форми, заповнена рідиною. На ньому є шкала, за одиницю виміру прийнятий міліметр або паскаль.

Але найбільш широко використовуються пружинні манометри. Переваги їх полягають у простоті конструкції, широкому діапазоні застосування, а також в надійності і точності показань. Пружинна конструкція являє собою прилад у вигляді зігнутої по колу трубки, яка деформується при впливі тиску. З одного боку трубка з'єднана із спеціальним штуцером, а другий - безпосередньо з середовищем, тиск якої потрібно виміряти. Пружинний прилад також оснащений шкалою в барах або паскалях.

Менш точні і надійні мембранні манометри. Між двома крайками затиснута спеціальна мембранна порожнину, яка вигинається вгору під тиском і повертає стрілку по шкалі.

В автоматизованих системах застосовують електроконтактні манометри. У прилад вмонтовані контакти електричного кола, дотичні з двома спеціальними стрілками. При дотику однієї з них з контактом відбувається замикання ланцюга і цим самим подається сигнал системі, до якої підключений манометр.

Похожие страницы: